Technologie w dziennikarstwie

Stosowanie nowych technologii i automatyzacja produkcji to standard w wielu gałęziach przemysłu. Czy jest jednak możliwe, aby roboty zastąpiły dziennikarzy w pisaniu newsów i informacji prasowych? Choć wydaje się to niemożliwe – okazuje się, że Associated Press już teraz planuje wprowadzić do swojej redakcji roboty, które wyręczą dziennikarzy w pisaniu. Jak na razie automaty będą opracowywać informacje o charakterze finansowym – dotyczącym m.

in. wyników finansowych amerykańskich przedsiębiorstw. Już dziś wiadomo jednak, że dalsze zastępowanie dziennikarzy robotami to tylko kwestia czasu.

Tak samo jak news finansowy, dobrze zautomatyzuje się także m.in. informacja o trzęsieniu ziemi.

Chodzi tu bowiem o podanie danych podanych w pewne formy słowne. Tekst napisany przez robota jest oczywiście sprawdzany przez pracownika, ale i tak powstaje on o wiele szybciej. Pierwsze teksty napisane dla Associated Press przez roboty pojawią się już w lipcu tego roku.

Najprawdopodobniej następnymi tematami, które ulegną automatyzacji będzie biznes i sport. Nie znaczy to, że dziennikarze stracą pracę – zamiast pisać informacje prasowe, zajmą się oni publicystyką. W tym roboty szybko ich nie zastąpią.

www.insion.pl
Xenia
News Reporter
Witaj na moim blogu! Dowiesz się tutaj o wszystkim, co związane z moimi pasjami - w tym o marketingu i o podróżach