Lokalne multipleksy w Polsce

Zanim uruchomiono w Polsce naziemną telewizję cyfrową, programy były emitowane przez nadawców ogólnopolskich, a także przez podmioty lokalne. Nadawcy o zasięgu lokalnym nadawali sygnał analogowy. Była to Telewizja Odra, Telewizja TVT, Telewizja Łużyce oraz NTL – Radomsko.

Lokalne telewizje nie były równomiernie rozmieszczone na terenie Polski, a także posiadały nadajniki o różnym zasięgu i mocy. Lokalni nadawcy nadal chcieli mieć możliwość emisji swoich programów, nawet po przejściu z nadawania analogowego na emisję cyfrową. Mogli oni działać w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej w dwóch wariantach.

Również same telewizje lokalne zaproponowały swoje rozwiązania w tej kwestii. W 2012 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała małym telewizjom stworzenie mniejszych MUX, o zasięgu regionalnym. Inna opcja uwzględniała dobór osobnych częstotliwości, a nie całych multipleksów dla stacji regionalnych.

W końcu przystąpiono do przyporządkowania kanałów telewizyjnych do odpowiednich częstotliwości, a także do utworzenia multipleksu specjalnie do rozpowszechniania lokalnych programów.

Xenia
News Reporter
Witaj na moim blogu! Dowiesz się tutaj o wszystkim, co związane z moimi pasjami - w tym o marketingu i o podróżach